خبر

رقابت آمریکا و چین بر سر کنترل تولید تراشه

کنترل تولید تراشه
رقابت جدیدی بین چین و آمریکا در جریان است که ارتباط به قدرت نظامی دو کشور ندارد. در عوض دو قدرت بزرگ در حال رقابت برای تسلط پیدا کردن روی عرصه تولید تراشه‌های کامپیوتری هستند.
1400/05/10 فناوری های نوین 243رقابت آمریکا و چین

رقابت جدیدی بین چین و آمریکا در جریان است که ارتباط به قدرت نظامی دو کشور ندارد. در عوض دو قدرت بزرگ در حال رقابت برای تسلط پیدا کردن روی عرصه تولید تراشه‌های کامپیوتری هستند. چین اهمیت تولید تراشه‌ها که در ابزارهای مختلف از گوشی‌های موبایل گرفته تا یخچال‌ها کاربرد دارد درک کرده است به همین دلیل در ماه مارس امسال سرمایه‌گذاری در تولید انواع رسانه‌ها را که به عنوان یکی از ۷ اولویت اصلی در برنامه اقتصادی پنج ساله خود معرفی کرد.

این در حالی است که آمریکا نیز اقدامات مشابهی را برای افزایش سرمایه‌گذاری در زمینه طراحی و تولید تراشه‌های کامپیوتری انجام داده است. استراتژی پشت این تصمیمات این است که این کشورها بتوانند تراشه‌های مورد نیاز خود را تولید کنند و تحت تاثیر نوسانات عرضه در بازار نباشند اما این فقط چین و آمریکا نیستند که تولید تراشه‌ها را ضروری می‌دانند، کره جنوبی که هم از لحاظ جغرافیایی و هم از لحاظ استراتژیک در بین این دو قدرت قرار گرفته است هم به یکی از کشورهای اصلی در عرصه تولید تراشه‌های کامپیوتری تبدیل شده است و تصمیم ندارد دست از رقابت با آمریکا و چین بردارد.

یکی از افراد انجمن نیمه رسانه‌های کره جنوبی می‌گوید همه‌گیری کرونا ویروس باعث افزایش تقاضا برای ابزارهای دیجیتال شده است همین هم تقاضا برای تراشه‌ها را افزایش داده است.

به گزارش ABC می‌گوید آمریکا خالق صنایع نیمه رسانه‌های جهان است ولی اکنون فقط ۱۰ درصد از صنایع تولید نیمه رسانه‌ها در آمریکا مستقر است. وی می‌گوید آمریکا امروزه نمی‌تواند تراشه‌های مورد نیاز خودش را تامین کند. شرکت‌های کره‌ای سامسونگ و SK HYNIX به ترتیب اولین و چهارمین تولید کننده نیمه رسانه‌ها در جهان هستند در این کشور در حدود ۲۰ هزار شرکت و کسب و کار در زمینه تولید تراشه ها فعالیت می‌کنند. پروفسور کیم سی وان، استاد اقتصاد در دانشگاه سئول میگوید بخش بزرگی از موفقیت کره جنوبی در زمینه تولید تراشه‌ها به دلیل حمایت دولت این کشور از صنایع تولید نیمه رسانه ها در زمانی است که این صنایع در کشورهای دیگر با چالش همراه بوده است.

آمریکا چین طراحی پورتال تراشه سامسونگ کره جنوبی رقابت تولید تراشه خدمات طراحی وب سایت طراحی سایت
ثبت کننده:نوید اکبری تاریخ ثبت:1400/05/10
ویرایش کننده:نوید اکبری تاریخ ویرایش:1400/05/10
موضوع: فناوری های نوین
تعداد بازدید:243

تا کنون دیدگاهی نوشته نشده، اولین نفر باشید که دیدگاهش را بیان می کند.

دیدگاه شما

کاربر گرامی خواهشمند است به موارد زیر دقت فرمایید:
• لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
• دیدگاه های ارائه شده پس از بازبینی منتشر می‌شود.
• آدرس ایمیل در سایت نمایش داده نمی شود.