آریا وندیداد | مقالات آموزشی

معرفی رایانش ابری

ترندهای محبوب مرتبط با رایانش ابری در سال ۲۰۲۰

شیوع کرونا مزید برعلت شد تا رایانش ابری به شکل دقیقتری از سوی کسب‌و‌کارها دنبال شده و حتی برخی از کارشناسان پیش‌بینی کنند در آینده شاهد شکل‌گیری موج جدیدی از تغییرات در این حوزه باشیم.
مقالات عمومی در خصوص وب سایت 1399/06/05 530 3
از جمله این ترندها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

ترندهای محبوب مرتبط با رایانش ابری در سال ۲۰۲۰

رایانش ابری

 

♦ رایانش کوانتومی

در ابتدای مطلب توضیحاتی در ارتباط با رایانه کوانتومی ارائه کردیم. شرکت‌های همچون آی بی ام، مایکروسافت، گوگل و آمازون در تلاش هستند علم کوانتوم را به شکل کاربردی توسعه دهند تا برای حل مسائل زمان‌بر از آن استفاده کرد. این شرکت‌ها همچنین به دنبال ادغام دقیق‌ترین محاسبات با زیرساختهای ابر محور هستند تا کاربران به شکل رایگان یا پرداخت حق اشتراک از آن استفاده کنند.

♦ خودکارسازی

صرفه‌جویی در زمان و کاهش اشتباهات مهم ترین دستاورد خودکارسازی فعالیت‌های تجاری است. ابزارهای خودکارسازی در دسترس نشان داده‌اند در زمان بروز خطا در فرایندهای تجاری این ظرفیت را دارند تا مکان و علت بروز مشکل را به شکل دقیق مشخص کنند. به طور مثال، توسعه‌دهندگان می‌توانند با اعمال تغییراتی روی وب‌سایت‌های میزبانی شده روی ابر یکسری فعالیت‌های تجاری را خودکارسازی کنند. مدیریت برنامه‌ها و کارهای روزمره می‌تواند فرآیند خسته کننده‌ای باشند، خودکارسازی و فرآیندهای کاری روی بستر عقل راهکاری برای خلاص شدن از انجام کارهای تکراری و سنتی است.

♦ امنیت و مقوله ابر

بسیاری از سازمان‌ها مقوله امنیت و اهمیت آن را به درستی درک کرده‌اند، با این حال برخی از آنها برداشت نادرست از مفهوم امنیت سرویس‌های ابر محور دارند و تصور می‌کنند این تنها ارائه دهندگان خدمات ابری هستند که باید امنیت ابر را تامین کنند. به این نکته دقت کنید که رعایت اصول امنیتی یک وظیفه مشترک میان ذینفعان است. برای شرکت‌های فعال در حوزه خدمات SaaS ارائه‌دهندگان خدمات ابری یک لایه اضافی از امنیت را در قالب ویژگی‌های از پیش ساخته شده ارائه می‌کنند. با این حال انتظار می‌رود، ارائه‌دهندگان سرویس‌های laaS و SaaS در سال‌های آتی قابلیت‌های امنیتی بهتری در اختیار کسب‌و‌کارها قرار دهند.

♦ اینترنت اشیا

رشد روز افزون حسگرها و تجهیزات متصل به اینترنت به معنای افزایش ترافیک سرویس‌های ابر محور است. اینترنت اشیا با هدف انعطاف پذیری، بهبود کارایی، دستیابی به سرعت بیشتر در انجام فرایندها، پردازش سریعتر اطلاعات و به اشتراک گذاری دقیق تر اطلاعات با استقبال گسترده سازمان‌ها روبرو شده است. مدل‌های رایج سرویس‌های ابر محور نمی‌توانند به حجم زیاد تراکنشهای تجهیزات اینترنت اشیا پاسخ دهند، به همین دلیل انتظار می‌رود در سال‌های روبرو، معماری و مدل‌های جدیدی از سرویس‌های ائمه و ابداع شوند.

♦ پارادایم فارغ از سرور (Serverless)

مدیر ارشد فناوری اطلاعات شرکت آمازون، محاسبات فارغ از سرور را تحول مهم بعدی دنیای رایانش ابری می داند. محاسبات فارغ از سرور یک مدل اجرای محاسبات ابری است که یک فراهم کننده خدمات ابری، سروی را اجرا کرده و به طور پویا فرایند تخصیص منابع محاسباتی را مدیریت می‌کند. در رویکرد فوق قیمت‌گذاری بر مبنای میزان مصرف واقعی منابع توسط یک برنامه انجام می‌شود. سرویس وب آمازون (AWS) در حال کار روی این پارادایم و بهره برداری از مزایای آن است.

♦ نتیجه گیری

تاثیرات قابل تحمل رایانش ابری بر نحوه انجام فعالیت‌های تجاری، سازمان‌ها و ‌شرکت‌های بزرگ را متعالی ساخته تا به دنبال توسعه مدل‌های ابر محور خاص خود باشند. اغلب فناوری‌های نوین همچون زنجیره بلوکی، واقعیت مجازی و افزوده، رباتیک و اینترنت اشیا به رایانش ابری وابستگی زیادی پیدا کرده‌اند. سازمان‌ها تنها به دلیل توان محاسباتی زیادی که این فناوری را در اختیارشان قرار می‌دهد به دنبال به‌کارگیری رایانش ابری نیستند، بلکه به دلیل سرعت زیاد در دسترسی به داده‌ها، ظرفیت بالای ذخیره سازی و ایمن بودن این فناوری تصمیم گرفته‌اند به شکل گسترده‌ای از آن استفاده کنند.

منبع: ماهنامه مرداد 1399 از مجله شبکه

برترین مقاله های آموزشی

چقدر باید درباره نام دامنه خود فکر کنید؟، آیا واقعا این موضوع اهمیت بالایی دارد؟ در ادامه 10 روش و نکته برای بررسی و انتخاب نام دامنه وب سایت تشریح شده است که می تواند شما را در انتخاب یک نام دامنه مناسب کمک کند.
مقالات عمومی در خصوص وب سایت
1399/02/10 1149
هاست وب سایت یا میزبانی وب سایت، فضایی است که فایلهای وب سایت در آن قرار می گیرد. با توجه به محدودیتهای منابع سخت افزاری و نرم افزاری، هاستها دارای خصوصیات مختلفی هستند. در زمان تهیه فضای میزبانی باید به نیازهای یک وب سایت توجه نموده و متناسب با تکنولوژی مورد استفاده، حجم فایلها، سرویسهای وب سایت و ... امکانات هاست را انتخاب نمود. در ادامه توضیحات کاملی در خصوص انواع هاست و تفاوتهای آنها آمده، که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید.
مقالات عمومی در خصوص وب سایت
1399/03/26 979
مزایای استفاده از وب سایت چیست و چرا امروزه کسب و کارها نیازمند راه اندازی یک وب سایت اختصاصی برای کسب و کار خود هستند؟
مقالات عمومی در خصوص وب سایت
1398/12/26 956
530
کرونا ویروس ابر رایانش ابری امنیت رایانش ابری ترند کسب وکارها
ثبت کننده:نوید اکبری تاریخ ثبت:1399/06/05
ویرایش کننده:نوید اکبری تاریخ ویرایش:1399/06/05
موضوع: مقالات عمومی در خصوص وب سایت
تعداد بازدید:530


تا کنون دیدگاهی نوشته نشده، اولین نفر باشید که دیدگاهش را بیان می کند.

دیدگاه شما

کاربر گرامی خواهشمند است به موارد زیر دقت فرمایید:
• لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
• دیدگاه های ارائه شده پس از بازبینی منتشر می‌شود.
• آدرس ایمیل در سایت نمایش داده نمی شود.