خبر

آیا ساعت‌های هوشمند می‌توانند ابتلا به کرونا جدید را اعلام کنند؟

جلوگیری از شیوع کرونا با ساعت های هوشمند
آیا ساعت هوشمند می‌تواند پیش از ظاهر شدن علامت، ابتلا به بیماری کرونا را اعلام کند؟
1399/06/05 فناوری های نوین 197پیشگیری از کرونا

محققان در حال بررسی این کاربرد ساعت‌های هوشمند و مچ بندهای سلامتی هستند. به عنوان مثال بیش از یک دهه است که محققان دانشگاه استنفورد به دنبال یافتن پاسخی برای این پرسش هستند که آیا ابزارهای پوشیدنی موجود در بازار و داده‌هایی که جمع آوری می کند کمک به پیش بینی شیوع بیماری‌ها می‌کنند یا نه؟

در حال حاضر محققان این دانشگاه در پروژه جدیدی که دارند امیدوارند بتوانند به کمک مچ بندهای سلامتی و ساعت‌های هوشمند، دو یا سه روز قبل از مشاهده بیماری در شخص، ابتلا به کرونا را اطلاع دهند. محققان با استفاده از الگوریتم‌هایی که بر اساس الگوهای سلامتی به دست آمده است این مطالعات را انجام دادند.

در مطالعات جدید از ابزارهای پوشیدنی متنوعی نظیر Fitbit و Watch شرکت اپل استفاده می‌شود. دنیا با ویروسی مواجه شده است که با سرعت زیادی منتشر می‌شود و مبتلا شدن به آن علائم متفاوتی دارد و به مدت قابل توجهی مخفی می‌ماند.

در این حین افراد بسیار زیادی نمی‌دانند که به ویروس کرونا مبتلا هستند و ناقل هستند.

البته محققان استنفورد در این را تنها نیستند. به طور مثال، محققانی از دانشگاه سانفرانسیسکو کادر درمانی را با انگشترهای هوشمند Oura تجهیز کرده است که قادر به پایش ضربان قلب و تنفس شبانه است. با این امید که راهی برای توسعه الگوریتمی بیابند که به ردیابی شناسایی آن مبتلا به کرونا کمک کند. موسسه تحقیقاتی Scripps نیز در نظر دارد داده‌های حاصل از ابزارهای نظیر Fitbits و Watch را به منظور پایش لحظه ای بیماری‌های موسیقی تنفسی به کار ببندد. اگرچه محققان به دنبال یافتن راهی برای تشخیص زودهنگام بیماری کرونا هستند ولی امید دارند که با این مطالعات به ابزاری دست یابیم که بتوان از آن در همه گیری‌های دیگر نیز استفاده کرد.

به طوری که در آینده این تحقیقات به جایی برسند که دستگاه پیام‌هایی نظیر این به کاربر بدهد:
(ضربان قلب شما بالاست. بهتر است که امروز به سرکار نروید)

محققان دانشگاه استنفورد بر این باورند که نرخ ضربان قلب، پارامتر مناسبی است که می توان با توجه به آن و بدون اینکه فرد علامتی داشته باشد به بیماری وی پی برد.

اگرچه شاید دستگاه هایی مثل مچ بندهای سلامتی نتوانند با دقت صد در صد ضربان قلب را اندازه گیری کنند ولی چون این کار را در طول زمان و به تناوب انجام می‌دهند و داده‌های معناداری را تولید می‌کنند که می‌توان از آنها استفاده کرد. با توسعه الگوریتم، امکان شناسایی الگوهای غیرمعمول در داده‌های ضربان قلب وجود خواهد داشت که شاید از درگیر شدن بدن با یک بیماری حکایت کنند.

Scripps نیز به تازگی از کاربران دستگاه‌هایی نظیر Fitbit و Amazfit و Garmin خواست تا با دانلود نرم افزار موبایلی که طراحی کرده است به پژوهش موسوم به Detect بپیوندند.

در این پژوهش الگوهای ضربان قلب، خواب و فعالیت‌های کلیه داوطلبان به منظور شناسایی شیوع آنفولانزا و کرونا و سایر بیماری های ویروسی که سرعت انتشار بالایی دارند سنجیده می‌شود. البته این تحقیقات هنوز به نتایج عملی نرسیده‌اند.

بسیاری از مچ‌بندهای سلامتی و ساعت‌های هوشمند به روش‌های مختلفی پارامترها را اندازه گیری می‌کنند و باید در استفاده از داده‌های آنها در این کار بر دقت زیادی کرد. بسیاری از آن ها طوری طراحی شده‌اند که در خواب نیز قابل استفاده باشند و برخی فاقد این قابلیت هستند. اما این ایده که داده‌های به دست آمده از چنین دستگاه‌هایی ممکن است به کاهش اثرات منفی بیماری‌هایی نظیر کرونا کمک کن دیده امیدبخشی است.
 

منبع: ماهنامه شبکه

ساعت های هوشمند کرونا کووید 19 شیوع کرونا جلوگیری از کرونا
ثبت کننده:نوید اکبری تاریخ ثبت:1399/06/05
ویرایش کننده:نوید اکبری تاریخ ویرایش:1399/06/05
موضوع: فناوری های نوین
تعداد بازدید:197

1 دیدگاه

مهدی ریزوندی 1399/06/06 13:08
هوش مصنوعی و به خصوص روشهای یادگیری عمیق می تونه در تشخیص علائمی که فرد مبتلا به بیماری هست موثر باشه. برای این کار البته نیاز هست داده های فراوانی جمع آوری بشه که با استفاده از گجتهایی که طراحی شدن، این کار به زودی محقق میشه.
به زودی این گجتها تمام علائم حیاتی بدن ما رو به یک مرکز تشخیص ارسال می کنند و با استفاده پایگاه داده عظیمی که جمع آوری شده، و با استفاده از پردازشهای هوش مصنوعی (یادگیری عمیق) پیش بینی بیماری خواهند کرد.
قبل از اینکه حتی خودمان متوجه اوضاع و احوال بدنمان باشیم، این گجتها به ما خواهند گفت به زودی چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد. و زودتر از هر نشانه و اتفاقی سریع به فکر پیشگری و مداوای ما خواهند بود.
فکر می کنم پیش بینی آینده این باشه که همین گجتها برامون دکتر خبر کنن، یا حتی خودشون دارو بگیرن و تجویز کنن!

دیدگاه شما

کاربر گرامی خواهشمند است به موارد زیر دقت فرمایید:
• لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
• دیدگاه های ارائه شده پس از بازبینی منتشر می‌شود.
• آدرس ایمیل در سایت نمایش داده نمی شود.