خبر

ابداع راهکار جدید برای مشاهده حروف توسط نابینایان

راه حل جدید برای نابینایان
ترسیم حروف روی سطح مغز خواندن با چشم ذهن
1399/05/26 فناوری های نوین 508خط بریل در فناوری

دانشمندان موفق به ابداع راهکار جدیدی شدند که به افراد نابینا اجازه می‌ دهد حروف را مشاهده کنند. در آزمایشی جدید دانشمندان توانستند مغز را با استفاده از الکترودهای کاشتنی که روی سطح آن قرار می گیرد تحریک کنند. در ادامه الگوهای خاصی از الکتریسیته را برای مغز ارسال کردند و آن را مجبور به دیدن حروفی کردند که توسط سیگنال های الکتریکی دریافت کرده بود.

گزارش این پژوهش علمی در مجله Cell به چاپ رسیده است. در این آزمایش دو گروه افراد نابینا و افرادی که بینایی خود را در بزرگسالی از دست داده بودن مشارکت داشتند. اگرچه این فناوری در مراحل اولیه قرار دارد، اما دستگاه های کاشتنی می ‌توانند در آینده برای تحریک مغز و تا حدودی بازگرداندن بینایی و افراد نابینا به کار گرفته شوند.

کاشتنی های جدید که تحت عنوان پروتزهای بینایی شناخته می‌شوند روی قشر بینایی قرار می‌گیرد و قشر بینایی را توسط الگوی تحریک می کند تا اشکال را دنبال کند. رویکردی که در نهایت به افراد اجازه می دهد اشکال را مشاهده کنند. نسخه های پیشرفته ترین کاشتنی ها می توانند شبیه به کاشتنی های حلزون گوش (Cochlear) عمل کند.

کاشتنی های حلزون گوش عصبهای داخلی گوش را با الکترودهای تحریک می کند تا قدرت شنوایی یک فرد را بهبود دهند هند مایکل بیوکمپ، دانشمند علوم اعصاب و دکتر دانیل یو شور جراح مغز و اعصاب که هر دو عضو دانشکده پزشکی بیلور‌ هستند در ایمیلی برای  پورتال Live Science در خصوص این دستاورد جدید اعلام داشتند نسخه این فناوری می‌تواند تشخیص طرح بیرونی اشکال قبلاً دیده شده را ممکن کند. به عبارت دقیق‌تر، الگوی به کار گرفته شده در این آزمایش همان حروف و اشکالی هستند که انسان ها قبل از نابینایی دیده اند و شکل آنها در مغز افراد حک شده است. در مرحله بعد قصد داریم به افراد نابینا توانایی شناسایی اعضای خانواده، امکان حرکت مستقل و بدون نیاز به کمک دیگران را بدهیم. پژوهش فعلی گام کوچکی در جهت تحقق چنین دستاوردی است.

مشاهده ستارگان

پژوهشگران حروف را با تحریک مغز با جریان های الکتریکی ایجاد کردند و توانستند نقاط بسیار ریز نور به نام فسفن را ایجاد کنند. فسفن ها نقاط نوری بسیار ریزی هستند که مردم با حیوانات این نقاط را بدون آنکه نور واقعی به چشم آنها وارد شود مشاهده می‌ کنند.

برخلاف نوری که از اجسام داخل اتاق منعکس شده و وارد چشمان شما می شود، پس تنها در قالب یک تغییر ناگهانی در سامانه پردازش بینایی رخ می دهند. شما می توانید این نقاط نوری را مشاهده کنید حتی اگر در محل نباشد. به طور مثال، وقتی در یک اتاق تاریک چشمان خود را بمالید ممکن است پاسخ آنها را ببینید. به گفته محققان این همان پدیده‌ای است که به نام مشاهده ستارگان مشهور است. پدیده مشاهده ستارگان پس از مالیدن چشم ها که به نام فسفن های مکانیکی شناخته می شود اولین بار توسط پزشک، فیزیولوژیست و فیلسوف یونان باستان آلک مایون مطرح شد.

جان پزاریس، رئیس آزمایشگاه پروتزهای بینایی بیمارستان عمومی ماساچوست و استادیار جراحی مغز و اعصاب دانشگاه هاروارد با اشاره به این موضوع می‌گوید قرن ها پس از کشف آلمایون، در سال ۱۷۵۵ میلادی چارلز لروی، پزشک فرانسوی کشف کرد که با تحریک مغز توسط الکتریسیته می توان فسفن های واقعی تولید کرد که حتی افراد نابینا بتوانند آن را تشخیص دهند. اوایل دهه شصت میلادی، دانشمندان کارروی تئوری پروتزهای بینایی را آغاز کردند. آن‌ها الکترودهایی در قشر بینایی مغز کاشتند (رشته بینایی بخشی است که اطلاعات ورودی از چشم‌ها را پردازش می‌کند.) هدف از این کار تولید فسفن ها و قرار دادن آنها در کنار یکدیگر به صورت اشکالی منسجم و قابل فهم بود. دانشمندان تصور می کردند اگر چند نقطه از قشر مغز را تحریک کنند، فسفن های متعددی ظاهر شوند و به طور خودکار شکل‌های قابل درکی را به وجود می آورند؛ مانند پیکسل های جداگانه ای که روی نمایشگرها با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، شکل مشخصی را پدید می آورند.

بیوکمپ و یوشور می گویند: « مغز در مقایسه با صفحه نمایش کامپیوترها عملکردی به مراتب پیچیده‌تر دارد و به دلایل مختلفی ما هنوز اطلاعات کاملی در مورد آن نداریم. در حقیقت، ساخت اشکال قابل تشخیص از ترکیب فسفن ها و پردازش آنها توسط مغز فرآیندی کاملاً پیچیده و دشوار است. ما هم در طی تحقیق به این مشکل برخورد کردیم، اما موفق شدیم راهکاری برای حل آن پیدا کنیم.

مغز نابینا راهکار جدید بینایی فناوری و پزشکی
ثبت کننده:نوید اکبری تاریخ ثبت:1399/05/26
موضوع: فناوری های نوین
تعداد بازدید:508

تا کنون دیدگاهی نوشته نشده، اولین نفر باشید که دیدگاهش را بیان می کند.

دیدگاه شما

کاربر گرامی خواهشمند است به موارد زیر دقت فرمایید:
• لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
• دیدگاه های ارائه شده پس از بازبینی منتشر می‌شود.
• آدرس ایمیل در سایت نمایش داده نمی شود.