خبر

ساخت بزرگترین ابر رایانه آب و هوایی جهان

ساخت بزرگترین ابر رایانه آب و هوایی جهان
مدل‌های آب و هوایی بر اساس محاسبات ریاضی، وضعیت آب و هوا را در آینده ترسیم می‌کنند این مدل‌ها تغییرات محیطی را در چند دهه آینده پیش بینی می‌کنند.
1400/04/14 فناوری های نوین 636مدل‌های آب و هوایی بر اساس محاسبات ریاضی، وضعیت آب و هوا را در آینده ترسیم می‌کنند این مدل‌ها تغییرات محیطی را در چند دهه آینده پیش بینی می‌کنند. به گزارش دیسکاور انواع مختلفی از مدل‌های آب و هوایی وجود دارد که پیچیدگی‌های آنها متفاوت است، ساده‌ترین مدل‌ها تنها سطح انرژی زمین را در محاسبات منظور می‌کند. در حالیکه مدل‌های پیچیده‌تر متغیرهای بیشتری را در محاسبات در نظر می‌گیرند.

در همین راستا دولت بریتانیا اعلام کرده که با کمک شرکت فناوری مایکروسافت، در حال توسعه پروژه خود در زمینه ساخت قدرتمندترین ابر رایانه آب و هوایی جهان است. سرویس هواشناسی انگلستان یک توافقنامه چند میلیون پوندی را با شرکت مایکروسافت در این زمینه منعقد کرده. به گزارش وب‌سایت یاهو فاینانس در حالی که بریتانیا این حالا هم به داشتن یک ابر رایانه آب و هوایی افتخار می‌کند اما ماشین جدید آن دو برابر قدرتمندتر خواهد بود. با دسترسی به مدل‌سازی دقیق‌تر آب و هوایی، این کشور امیدوار است در آینده از زیرساخت های شهری و حمل و نقل خود در برابر حوادث شدید آب و هوایی محافظت کند.

    ساخت بزرگترین ابر رایانه آب و هوایی جهان
ابر رایانه آب و هوایی
   

این سیستم در جنوب انگلستان نصب خواهد شد و نیروی محرکه آن صددرصد از طریق انرژی های تجدیدپذیر تامین خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که این تاسیسات در سال اول بهره برداری از تولید ۷۴۱۵ تن دی اکسید کربن جلوگیری کند. با راه اندازی و آغاز به کار سیستم مورد نظر در تابستان سال آینده ابر رایانه شبیه‌سازی دقیق پیش‌بینی‌های محلی را هم برای کمک به ارائه خدمات اضطراری در برابر باران‌های شدید و جاری شدن سیل ارائه خواهد داد. این سیستم جدید می‌تواند برای جوامع روستایی یک مزیت محسوب شود و آن ها را از حوادث طبیعی آگاه کند. علاوه بر آن انجمن سلطنتی بریتانیا فراخوان جهت تاسیس یک مرکز بین المللی برای ایجاد مدل‌های آب و هوایی نسل بعدی صادر کرده است. هدف از ایجاد چنین مرکزی پیش بینی چگونگی تغییرات آب و هوایی شدید با وضوح یک کیلومتری و و انتشار آن است.

    ساخت بزرگترین ابر رایانه آب و هوایی جهان
ابر رایانه آب و هوایی بریتانیا
   

اطلاعات به دست آمده می‌تواند به شناسایی مناطقی که به صورت فزاینده‌ای در معرض تغییرات شدید آب و هوایی و تغییر سطح دریا قرار می‌گیرند کمک کند. از جمله این موارد می‌شود به شرایطی مانند امواج گرما و آتش‌سوزی، جاری شدن سیل و تگرگ اشاره کرد که در آن چند رویداد آب و هوایی با هم ترکیب می‌شود. بر اساس این مدل هر بار که دقت پیش‌بینی‌های مدل دو برابر بشود معمولا ده برابر قدرت محاسباتی بیشتری لازم است برای دستیابی به سطح وضوح مطلوب به محاسباتی نیاز است که بتوان یک میلیارد، میلیارد محاسبه در ثانیه انجام دهد مقیاسی که فقط با کمک تلاش‌های بین‌المللی حاصل خواهد شد.

رئیس مرکز ارتقاء علمی استرالیا با اشاره به حجم بالای محاسبات برای چنین مدلسازی گفت: در واقع حجم این محاسبات بسیار بیشتر از اندازه ای که یک کشور به تنهایی بتواند آن را انجام بدهد.

ساخت بزرگترین ابر رایانه ابر رایانه محاسبات ریاضی آب و هوا آب و هوایی جهان طراحی پورتال
ثبت کننده:نوید اکبری تاریخ ثبت:1400/04/14
موضوع: فناوری های نوین
تعداد بازدید:636

تا کنون دیدگاهی نوشته نشده، اولین نفر باشید که دیدگاهش را بیان می کند.

کاربر گرامی خواهشمند است به موارد زیر دقت فرمایید:
• لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
• دیدگاه های ارائه شده پس از بازبینی منتشر می‌شود.
• آدرس ایمیل در سایت نمایش داده نمی شود.