آریا وندیداد | مسئولیت اجتماعی | با هم بسازیم

مسئولیت اجتماعی - با هم بسازیم

مسئولیت اجتماعی شرکتی


مسئولیت اجتماعی شرکتی (Corporate Social Responsibility) یا مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها از جستارهای «اخلاق کسب و کار» است که به نقش شرکتها در حوزه اجتماع می‌پردازد. مسئولیت اجتماعی شرکتی مجموعه وظایف و تعهداتی است که شرکت بایستی در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کند، انجام دهد. به بیان دیگر شرکت‌ها نسبت به جامعه و فضایی که در آن فعالیت می‌کنند باید احساس مسئولیت کرده و در این راستا تلاش‌هایی را انجام دهند.

مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در پیوند با مسئولیت شرکت در برابر جامعه، انسان‌ها و محیطی است که شرکت در آن فعالیت می‌کند: «مسئولیت اجتماعی شرکت فعالیت‌هایی است که پیش برنده سود و منفعت اجتماعی بوده و فراتر از منافع سازمان و آن چیزی است که قانون بایسته می‌دارد.»
در هر کسب و کاری و از جمله شرکت‌هایی که برای تولید ثروت و کسب و کار ایجاد شده‌اند باید صد در صد مسئولیت تمام کارهای خود که جنبه اجتماعی دارند را به عهده بگیرند. این مسئولیت در کسب و کار معمولی بر عهده صاحب آن و در شرکت‌ها بر عهده هیئت مدیره و مدیر عامل آن شرکت است. همچنین مسئولیت اجتماعی یا تعهدات اجتماعی شرکت را به چهار جنبه مسئولیت اجتماعی زیست محیطی، سرمایه انسانی، خیرخواهانه و اخلاقی تقسیم کرده اند.


مسئولیت اجتماعی در شرکت آریا وندیداد

شرکت توسعه فن‌آوری آریا وندیداد پایبند اصول و ارزشهایی است که پایه اخلاقی شرکت را تشکیل می‌دهد.
اصول و ارزش‌های اخلاقی شرکت توسعه فن‌آوری آریا وندیداد، مبانی مسئولیت اجتماعی را در قبال فرهنگ، جامعه و محیط زیست شکل مي‌دهد. مسئولیت اجتماعی ما ایجاب می‌کند که در ارتباط خود با مشتریان، محیط زیست به اصول کلی شفافیت، پاسخگویی، رفتار اخلاقی، احترام به منافع ذینفعان، حاکمیت قانون و حقوق شهروندی پایبند باشد.
موفقیت یک کسب‌وکار به پیشرفت جامعه و پیشرفت کارکنان وابسته است و رابطه مستقیمی بین آنها وجود دارد.

ما باور داریم، مسئولیت­‌پذیری اجتماعی یک تعهد است:

  • تعهد در قبال حفظ محیط زیست
  • تعهد در قبال عدم تبعیض در استخدام
  • تعهد در قبال ایجاد محیط فرهنگی مناسب در محل کار برای کارکنان
  • تعهد در قبال عدم ارایۀ محصولات زیان­‌آور
  • تعهد در قبال نپرداختن به فعالیت­‌های غیراخلاقی
  • و تعهد در قبال اصول بنیادین انسانیت و پاسخگویی در قبال آنها
  • تعهد در قبال احترام به حریم خصوصی کارکنان و حفاظت از اطلاعات شخصی آنان

اجرای مسئولیت اجتماعی شرکت آریا وندیداد

از آنجا که شرکت توسعه فن‌آوری آریا وندیداد در حوزه طراحی پورتال و برنامه‌نویسی سیستم‌ها و نرم‌افزارها فعالیت دارد، در راستای مسوولیت اجتماعی خود بهتر دانسته خدمات مناسبی را به بنگاه‌هایی ارائه نماید که خدمات عمومی و گسترده‌تری را برای عموم مردم ارائه می‌نمایند. بنابراین ما تصمیم گرفته‌ایم به جای این‌که مسوولیت اجتماعی خود را به قشر اندکی متناسب با توان شرکت ارائه نماییم، این انرژی را در جهت ارائه خدمات به دیگران متمرکز نموده تا افراد بیشتری از آن بهره‌مند گردند.

در همین راستا ما تصمیم گرفته ایم، سالیانه یک وب سایت را به صورت رایگان برای کسب و کارهایی که دارای شرایط لازم باشند به اجرا در آوریم:
(خیریه، سازمان های مردم نهاد، بنگاه های عام المنفعه و...).