طراحی وب واکنشگرا یا رسپانسیو رویکردی برای طراحی پورتال یا وب سایت است که باعث می‌شود صفحات‌وب در نمایشگرهای مختلف (لپ‌تاپ، کامپیوتر شخصی، تبلت، گوشی موبایل و ...) به خوبی دیده شوند. محتوا، طراحی و عملکرد در همه دستگاه‌ها و نمایشگرهای مختلف برای اطمینان از قابل استفاده بودن و رضایتمندی کاربران یک امر ضروری است.

سایتی که واکنشگرا باشد با استفاده از شبکه‌های مبتنی بر سیال، متناسب، تصاویر انعطاف پذیر، و نمایشگرهای CSS3، طرح را با محیط در حال مشاهده سازگار می‌کند، ضمیمه‌ای از قانون تصویرسازی، به روش‌های زیر می‌باشد:

مفهوم شبکه سیال خواستار آن است که اندازه عناصر سازنده صفحه به جای واحدهای اندازه‌گیری مطلق مانند پیکسل، امتیاز در واحدهای نسبی مانند درصد باشد.

تصاویر انعطاف‌پذیر نیز در واحدهای نسبی مرتبط اندازه‌گیری می‌شوند، به طوری که از نمایششان در خارج از قالب محتوای آنها جلوگیری می‌شود.

تصاویر در حال نمایش از رسانه اجازه می‌دهند تا صفحه با استفاده از قوانین مختلف در سبک CSS بر اساس ویژگی‌های دستگاه، به عنوان مثال عرض سطح رندر (عرض پنجره مرورگر یا اندازه صفحه نمایش فیزیکی) سایت در آن نمایش داده شود.

قالب‌بندی‌های سایت به طور خودکار با هر اندازه صفحه‌نمایش دلخواه یا با هر دستگاهی، خواه یک میز کار، لپ تاپ، تبلت یا تلفن همراه تنظیم و سازگار شوند.

طراحی وب پاسخگو نسبت به گذشته اهمیت بیشتری یافته است زیرا در حال حاضر میزان ترافیک تلفن همراه بیش از نیمی از کل ترافیک اینترنت را شامل می شود. بنابراین، گوگل Mobilegeddon را در سال 2015 اعلام کرد، و اگر جستجو از یک دستگاه تلفن همراه انجام شود، رتبه‌بندی سایت‌هایی را که دارای درگاه موبایل هستند دوستانه‌تر می‌کند. طراحی وب واکنشگرا یا رسپانسیو نمونه‌ای از انعطاف پذیری رابط کاربری است.